edergi.web.tr

Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi hazırlama

Dergi hazırlama

Herkesin bildiği gibi son günlerde hayatımızın bir parçası haline gelen en önemli şey içerik. Kimi zaman içeriği beğenen, eleştiren, yorumlayan kimi zaman da yaratan taraftayız. Ben de yazma çizme konularına meraklı biri olarak sonunda oluşturduğum içerikleri okuyuculara ulaştırmak istediğimi fark ettim. İnternet ortamında yaptığım yoğun araştırmalar sonucunda dergi hazırlama programları arasında en iyisi olduğunu fark ettiğim YUMPU Publishing ile karşılaştım.

 1. Dergi hazırlama programları

 2. Sosyal medya

 3. Google Analytics

 4. Şimdi daha fazla okuyanlara ulaş

 5. Video göm

 6. Özet

İnternet her alanda olduğu gibi, söz konusu online dergi hazırlamak olduğunda da bizlere pek çok seçenek ve dergi taşarımları sunuyor. Bu seçenekler arasında karar vermek deveye hendek atlatmaktan zor olabiliyor.

Kendi online dergimi hazırlama fikriyle internette araştırma yaptığımda birkaç programı denedim. Yavaş olmaları, kullanım kolaylığından yoksunlukları ve yüksek ücretleri kısa bir süreliğine umutsuzluğa kapılmama sebep oldu. Aradığımı bulamamaktan endişe ederken Yumpu.com’u buldum!

Sitedeki sayfalar şöyle bir incelediğimde ilk önce platformu kullanarak hazırlanan dergi sayısı ve dergi örnekleri dikkatimi çekti. Şimdiye kadar Yumpu.com kullanılarak 20 milyondan fazla dergi hazırlanmıştı.

Tasarımlarının kalitesini de fark ettiğim spordan sanata, modadan seyahate, pek çok alanda hazırlanan bu dergiler milyonlarca okura ulaşmayı başarmıştı.Bunu görünce aradığım dergi hazırlama programını bulduğumu anladım.

Dergi hazırlama programları arasında öne çıkan bir seçenek 

İnternette bulduğum hazır bir temayı kullanarak PDF ortamında hazırladığım içeriği YUMPU Publishing daki dergi hazırlama aracına yükleyerek işe koyuldum.

Platforma kullanıcı adı ve şifreyle kayıt olduktan sonra dergimin başlığı, logosu, kullanacağım tagler gibi konulara odaklandım.

Bu kadar hızlı bir şekilde böyle bir noktaya ulaşmak beni çok şaşırtmıştı doğrusu. Dergimle ilgili son düzenlemeleri yapmadan önce platformun özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmam gerektiğini düşündüm.

Daha önce denediğim programlarda da incelediğim ilk özellik, platformda hazırladığım online derginin mobil ve tabletle uyumlu olup olmayacağıydı.

Her geçen gün daha fazla mobilleştiğimiz, hareket halindeyken de her yanımızın içerikle çevrili olduğu bu çağda mobil cihazlardan okuyuculara ulaşabilmek büyük önem taşıyor.

YUMPU ile hazırladığım e dergi cihaz sınırlaması olmadan masaüstü dahil mobil ve tablet cihazlarla uyumlu.

Hızı ve kolaylığıyla beni mutluluk sarhoşu eden bu dergi hazırlama programı bir kez daha beni yanıltmamıştı.

Diğer özelliklerini de dikkatle incelemeye başladım.

Benim için en önemli ikinci konu dergi hazırlama programını kullanarak hazırladığım online dergimin içeriğinin, dijital çağın modern ihtiyaçları göz önünde tutularak Google, Yahoo gibi arama motorlarına uygun şekilde optimize ediliyor olmasıydı.

Yumpu.com’un bu kadar anlamlı ve gerekli bir hizmeti ücretsiz sağlıyor olması ne kadar ayrıcalıklı olduğunun en büyük kanıtı gibi geldi. Daha önce denediğim dergi hazırlama programlarından sonra YUMPU’nun sunduğu hizmetler benim için çok kıymetli.

Dergime yorumlar sosyal medyadan!

Malum devir sosyal medya devri. Anılarımızı biriktirdiğimiz, hayatımızla ilgili önemli anları, güncel haberleri paylaştığımız, arkadaşlarımızın hayatlarından neler olup bittiğinden haberdar olduğumuz sosyal medya siteleri bizim vazgeçilmezimiz.

Durum böyle olunca hazırladığım online dergiyi sosyal mecralarda paylaşmak da kaçınılmaz oluyor. Aradığım dergi hazırlama programı mutlaka online dergimi sosyal medya sitelerinde paylaşmamı sağlamalı.

YUMPU’nun Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerine yerleştirme(embed) özeliğini kullanarak dergimi paylaşmama izin verdiğini görünce ayrı bir mutluluk yaşadım.

Böylece arkadaşlarım dergime kolaylıkla ulaşabiliyor, yorumlarını ve eleştirilerini bana iletebiliyor.

Ben de hem arkadaşlarımdan hem takipçilerimden aldığım geri dönüşleri dikkatle değerlendirip dergimi daha iyi bir noktaya taşımaya çalışacağım.

Eğer istersem ilerleyen günlerde Google Analytics, reklamsız kullanım gibi ihtiyaçlara hitap eden uygun fiyatlı paketlerden de yararlanabilirim.

Yumpu.com’un kullanıcılara sağladığı faydaları incelerken ilk sırada gelen tüm önceliklerimi karşıladığını fark ettim.

Hızının, kolaylığının ve ücretsiz oluşunun yanında bu benzersiz dergi hazırlama programı dergimin içeriğini optimize ederek üst sıralarda çıkmasını sağlıyor, cihaz sınırlaması olmadan mobil ve tabletle uyumlu çalışıyor ve dergimi sosyal medya sitelerindeki arkadaşlarım ve takipçilerimle paylaşmamı sağlıyor.

İncelememe devam ederken YUMPU’nun faydalarının bunlarla sınırlı olmadığını fark ettim.

İçeriği hızlı tüketen nesile özel dinamik ve interaktif içerik

Yeni nesil her şeyi hızlı tükettiği gibi içeriğe de acımıyor, onu da hızlı tüketiyor. Her anı içerikle geçmeye başlayan kullanıcıların dikkat süreleri ise gün geçtikçe kısalıyor.

Hal böyle olunca dijital dergimle daha fazla sayıda okuyucuya ulaşmak için dinamik, canlı ve interaktif yapıda bir dergi oluşturmam gerektiğini fark ediyorum.

Neyseki YUMPU bunu da düşünmüş. Dergi hazırlama programını kullanarak hazırladığım dergimde istediğim tüm yazılı içeriklerin yanına video formatında içerik de ekleyebiliyorum.

Yani yeni çıkan film fragmanları, yeni klipler, kısa filmler, animasyonlar, eğlenceli reklam filmleri okuyucularımın parmaklarının ucunda olacak!

Son olarak daha önce denediğim hiçbir dergi hazırlama programında olmayan bir özellik var mı diye bakmadan edemiyorum: Müşteri hizmetleri desteği! Platformda kullanıcıların aklına gelebilecek tüm sorular için oldukça geniş alan ayrılmış.

Bekleme derdi de olmadan çıkabilecek tüm teknik sorunların çözümlerine anında ulaşabiliyorum.

Gün geçtikçe yükselen dijital yayıncılık sektörünün bir parçası olmak beni çok heyecanlandırıyor.

YUMPU ile sayıları milyonu aşan kullanıcılara ulaşmak, pek çok dergi örneği arasından sıyrılarak beğeni kazanmak ve yarattığım içeriği arkadaşlarımla paylaşabilmek kendimi çok iyi hissetmemi sağlıyor.

Geri dönüşlerden aldığım pozitif enerjiyle daha üretken ve verimli bir hal almış olduğumu da söyleyebilirim.

İlerleyen günlerde amacım derginin tasarımını geliştirerek daha dikkat çekici bir hale getirmek. Bakalım başarabilecek miyim, göreceğiz!

Bu dergi sizi spor yapmaya çağırıyor!

Bugünlerde sokağa çıktığımızda kimi zaman buz gibi bir rüzgar kimi zaman sağanak yağmur kimi zaman da gökten pamuk gibi yağan kar bizi karşılıyor.

Hem ruhsal hem fiziksel olarak tembelleşmeye daha çok meyilli olduğumuz kış günlerinde, bu tembelliğin üstesinden gelmenin en iyi yolu soluğu spor salonunda almak.

Ben de soğuk havaya aldırış etmeden kendimi spor salonuna atıyorum. Spor salonunda bir arkadaş edinmek de oraya gitme motivasyonunuzu artırmak için faydalı.

Salonun sahibi olan arkadaşım Serhat’la zaman zaman birlikte spor yapıyoruz.

Yeni açılan salona gelenlerin sayısını artırmak için bir dergi hazırlamak istediğinden bahsetti.

Ben de ona online dergi hazırlama programı Yumpu.com’u anlattım.

Ilık rüzgarların saçlarımızı dalgalandırdığı ilkbahar, kızgın kumlardan serin sulara atladığımız yaz, ayaklarımızın altında sarı yaprakların çıtırdadığı sonbahar çoktan geride kaldı.

Canımızın sık sık yemek yemek istediği, kahveye, sıcak çikolataya doyamadığımız kış günleri geldi çattı. Herkesin bir türlü veremediği o 5 kiloyu aldığı bu soğuk günlerde battaniye televizyon ikilisine doyamıyoruz.

Kış mevsimi de olsa bu denli hareketsiz kalmanın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Ben de hem tembellikten kurtulmak, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığımı güçlendirmek için kendimi spor salonuna atıyorum. Salonun sahibi olan Serhat’la arkadaş da olunca, salona gitmek daha keyifli bir hal aldı.

Serhat’la beraber hem sohbet ediyoruz hem spor yapıyoruz. Serhat salonu 6 ay önce yapmış, şimdiden oldukça fazla sayıda üyesi var. Ancak o üyelerin sayısını daha da artırmak ve belirli spor dallarına yönelik özel kurslar açmak istiyor.

Hem spor salonunu tanıtabileceği, hem de açacağı kursları duyurabileceği bir dergi hazırlamak istediğini söyledi. “Yazılı basında tanıdığın birileri var mı?” diye sorunca bir an durup düşündüm.

Dergi basmakla uğraşmaktan çok daha kolay bir yol geldi aklıma: YUMPU! Online broşür, katalog veya dergi hazırlamak isteyenler için oldukça fonksiyonel, hızlı ve ücretsiz bir platform. Serhat özellikle ücretsiz bir program olduğunu duyunca dikkatle dinlemeye başladı beni. Laptopları yanımıza alıp spor salonunun kafesine geçtik, başladık YUMPU’yu incelemeye.

Fonksyonel ve hızlı bir dergi hazırlama programı: YUMPU

Doğal olarak Serhat’ın önceliklerinden biri, salon için hazırlayacağı online dergi ile olabildiğince fazla insana ulaşmak.

Dijital yayıncılığın tüm nimetlerinden yararlanmayı sağlayan YUMPU ile hazırladığı dergi sayesinde Serhat, platformun takipçisi olan yüzbinlerce kullanıcıya doğrudan ulaşabilecek.

İnternet ortamında araştırma yaparken bulduğum YUMPU önce bu özelliğiyle dikkatimi çekmişti. İnternette elbette başka dergi hazırlama programları bulmak mümkün.

Ancak kimisi yavaşlığı, kimisi kullanıcı dostu olmayan arayüzü kimi de fahiş fiyatlarıyla beni çok şaşırtmıştı.

Şarjların bitme tehlikesine karşı yanında priz olan bir masaya geçip, YUMPU’nun sitesini açtık. Serhat’ın ilk dikkatini çeken platformda bulunan dergiler oldu. Halihazırda 20 milyondan fazla online dergi, modadan sanata, kültürden spora, teknolojiden müziğe, sinemaya pek çok alanda okuyucularla buluşuyor.

İlk yapmamız gereken siteye saniyeler içinde üye olmak. Sonrasında Serhat PDF formatında hazırlayacağı içeriği yükleyerek dergi hazırlama işlemini tamamlayacak ve online dergisine dakikalar içinde kavuşabilecek.

Hepimizin spor salonu bağımlısı birkaç arkadaşı vardır. Şu her gün kaslı fotoğraflarıyla, spor salonundan aynasına kendini beğenmiş bir tavırla bakan arkadaşınızı hatırladınız mı? J Serhat da biraz böyledir, her gün spor salonundan fotoğraf koyacak diye sosyal medyadan da kopamıyor.

Arkadaşlarından gelen yorumlar, akrabalardan gelen “Yakışıklı oğlum..” temalı mesajlar derken bazen telefondan kafasından kaldıramadığı oluyor. Bu yüzden dergi hazırlama aşamasından sonraki adımı hazırladığı dergiyi arkadaşlarıyla sosyal medyadaki hesaplarından paylaşmak olacak.

Bir de spor salonu için açtığı sayfalar var tabii. Şimdilik her ay bir dergi hazırlamayı düşünüyor.

YUMPU ile salonu için hazırladığı online dergiyi istediği zaman tüm sosyal medya kanallarından embed(yerleştirme) özelliğini kullanarak arkadaşlarıyla paylaşabilecek.

Ayrıca salonun sayfasını takip eden kullanıcılara da yine aynı özelliği kullanarak ulaşabilecek. Onun için önemli olan bir diğer konu da masaüstü cihazlar dışında mobil ya da tablet cihazlara sahip kullanıcıların dergisini okuyabilmesi. Malumunuz, şimdi genç yaşlı fark etmeden herkesin bir akıllı telefonu var, tüm dünyayla kurduğumuz iletişim de akıllı telefonlarımız sayesinde ulaştığımız içeriği bağlı.

Serhat da haklı olarak markasının hedef kitlesine yere ve zamana bağlı kalmadan ulaşmak istiyor. YUMPU sayesinde hazırladığı dergiyle bu isteği de gerçek olacak, derginin içeriğini masaüstü cihazları olan kullanıcıların yanı sıra mobil ya da tablet cihazı olanlar da görebilecek.

Video içerik kral tahtında yerini aldı

1980-1999 yılları arasında doğan kuşağın bir üyesi olarak Serhat da doğal olarak girişimci bir ruha sahip. Yani spor salonu onun ilk projesi değil, daha önce biri yemek biri e-ticaret sektörüyle ilgili iki marka yaratma girişimi daha olmuştu.

J Başarısızlıklarından ders almış olmalı ki bu defa hem tanıtım hem de dijital pazarlama konusunda emin adımlarla ilerliyor. İnterneti kullanarak hedef kitlesine ulaşmak istediği için arama motoru sonuçlarında ön sıralarda yer almanın ne kadar önemli olduğunun da bilincinde.

Bu konuda da endişelenmesine gerek yok çünkü YUMPU optimizasyon hizmetini de kullanıcıları için ücretsiz olarak sunuyor.

Dergi hazırlama programı ile hazırlayacağı içerik Google, Yahoo gibi arama motorlarında ön sıralarda çıkması için otomatik olarak optimize edilecek.

Serhat buna bayıldı, SEO uzmanı bulmakla uğraşmasına gerek kalmadığına inanamadı. Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi seçenekler sunan uygun fiyatlı paketlerden de ilerleyen zamanlarda yararlanmayı düşünüyor.

Serhat, hem içerik meselesine hem de işin dijital pazarlama ve tanıtım kısmına kafa yormakta çok haklı.

Aslında en önemlisi hedef kitlesinin dikkatini çekebilmesi, markalar için bir viral video yaratmanın nelere kadir olduğunu bilmeyen kaldı mı? Özellikle gençlerin dikkat süresinin kısalmasıyla her gün pek çok kısa video popüler oluyor, bu videoları yaratan kişiler de internet dünyasında üne kavuşup tanınma fırsatını elde ediyor.

Spor salonu denince akla gelen pek çok marka, pek çok alternatif seçenek mevcut. Gençlerin ilgi gösterdiği bu markalar arasında, Serhat’ın kendi spor salonunun farkını ortaya koyabilmesi gerekiyor.

Dergi hazırlama platformu YUMPU ile online dergisine video formatında içerik ekleyebilecek. Yazılı içeriğin yanına dilediği sayfalara video eklemesi sayesinde hiç şüphesiz dergisinin cazibesi artacak.

Ayrıca salonda çalışan hocalarla ilgili kısa tanıtım videoları, pilates, yoga gibi derslerden kısa görüntüler sunarak görsel içeriğin gücünden faydalanabilecek.

Özetle YUMPU ile dergi hazırlanan dergiler:

 • Fonksiyonel, hızlı, ücretsiz

 • Binlerce okuyucuya doğrudan ulaşıyor,

 • Mobil ve tablet cihazlarla uyumlu içeriğe sahip,

 • Video içerikle dinamik bir yapıya kavuşuyor,

 • Sosyal medya platformlarında paylaşılabiliyor,

 • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için optimize ediliyor,

 • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi opsiyonlarla zenginleşiyor,

 • Teknik destek garantili

Serhat basılı yayın seçeneğinden çoktan vazgeçti. Şimdi spor salonuyla ilgili hazırlayacağı içerikler konusunda kafa yoruyor.

Videoların çekimleri için yurtdışından getirttiğim kameranın emirine amede olduğunu söylemeyi ihmal etmedim. J “Dergi hazırlama programını kullanırken beceremediğim bir şey olacak.” diye korkuyorum deyince ekledim; YUMPU Publishing’in dergiyi hazırlarken karşılaşabileceğin tüm sorunlar düşünülerek hazırlanmış bir teknik destek sayfası var, ihtiyaç duyduğun anda ziyaret edebilirsin.”

O derginin içeriğini hazırladıktan sonra kapağı için tekrar bir araya gelip beyin fırtınası yapacağız. Bir göz atması için platformu kullanarak hazırladığım kendi dergimin linkini de ona ilettim. Bakalım ortaya spor salonuna yakışır bir içerik çıkacak mı?

Eee bunca yardımdan sonra bir yemek ısmarlar herhalde!

Utku Steven
Utku Steven

Ben hazırladığımız katalog ve dergileri yalnızca pazarlama amacı ile değil aynı zamanda ürün geliştirme amacı ile de kullanabiliyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi sosyal medya yorumları yayınladığım kataloglarda nelerin beğeni kazandığını ve neleri geliştirmem gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden yumpu hizmeti ile çok kazandığımı söyleyebilirim.

Emrah Bingöl
Emrah Bingöl

Ben de kataloglarımı ürün geliştirme amacı ile kullanmak istiyorum. Sosyal medya yorumlarının yanısıra ilgi alanlarını belirlemek için Google Analytics de kullanmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Serhan Adan
Serhan Adan

Free paketten, herhangi bir diğer pakete geçiş yaptığınızda Analytics ekranına da sahip olabileceksiniz.

Cevap bırakın

Hakkimda

Snowboardcu, dövme hastası, grup üyesi, Uluslararası İsviçre tarzı uygulayıcısı ve HTML5 guru’su. Sanat ve matematik arasında tatlı bir noktada sadece bir logo değil fakat bir his oluşturmak için hareket eden.Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.